Zjazd w Radomiu 9-11 czerwca 2017 r.

To były piękne trzy dni.

Dzięki serdeczności, gościnności i bezbłędnej organizacji całego zespołu Oddziału Radomskiego, na czele z Panią Doktor Jadwigą Kazaną, księdzem Krzysztofem Dukielskim (diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia) i przewodnikiem doktorem Łukaszem Zaborskim, poznawaliśmy odrębności geologiczne, przyrodnicze, historyczne, gospodarcze tego terenu i w naturalny sposób bogactwo duchowe tego regionu.

A teraz w największym skrócie.

PIĄTEK

Zakwaterowanie w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym „Emaus” w Turno-Brzeście k/Białogrzegów, położonym w malowniczym miejscu, nad samym brzegiem zakola Pilicy. Po obiedzie, rozpoczęliśmy zwiedzanie z Przewodnikiem Radomia ( miejsca historii i pamięci)
Katedra radomska, a w niej sarkofag arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, spacer najstarszą ulicą przy której jest najcenniejszy zabytek, gotycki Kościół i klasztor bernardynów. W skrzydle gospodarczym zachowany jest tak zwany piekarnik z ceglanym kominem w kształcie wysokiej na 1 ½ piętra piramidy (jedyny w Polsce). Obok jest pomnik pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnym miejscem było Muzeum Jacka Malczewskiego z bardzo bogatą kolekcją obrazów. W tym samym budynku znajduje się stała kolekcja rodziny Pinno. Profesor Andrzej Pinno, architekt, naukowiec, pedagog wielu uczelni na świecie, spadkobierca kilku pokoleń trzech radomskich rodzin, w 2005 roku, pod koniec swojego życia, przekazał rodzinnemu miastu bezcenny dar: dzieła sztuki i pamiątki rodzinne. W tym samym również budynku jest dział „Środowisko Przyrodnicze Ziemi Radomskiej”. Wypreparowane okazy zwierząt przedstawiają gatunki objęte ochroną gatunkową i strefową figurujące w spisach Polskiej i Światowej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Po kolacji, w Kaplicy Ośrodka „Emaus”, apel Jasnogórski z Ks. biskupem Henrykiem Tomasikiem, w którym uczestniczą też polonijne dzieci z Łotwy (śpiewają po polsku). Po apelu „Wieczór pamięci” – prelegentem jest profesor Henryk Wierzbicki z IPN Radom

SOBOTA

Czarnolas – w pięknym, dużym parku stoi dworek a w nim bardzo ciekawe Muzeum Jana Kochanowskiego. Nie w nim jednak mieszkał Jan Kochanowski. Jego dwór spłonął. Majątek przeszedł w ręce Jabłonowskich i to oni wybudowali obecny dworek, ale miejsce jest prawdziwe.
Ruszamy w dalszą drogę przez Puszczę Kozienicką, a przewodnik czły czas ubogaca naszą wiedzę.
Zwoleń – Kościół Podwyższenia Krzyża i kaplica Kochanowskich w podziemiu grobowiec Jana Kochanowskiego. Obok nekropolia Kochanowskich i kawiarenka, w której pijemy kawę, herbatę, zjadamy pyszne ciastka i słuchamy recytacji wierszy miłosnych Kochanowskiego.
Iłża – na wzgórzu zamek obronny z 1340 roku – ruiny. W Brodach Iłżyckich przerwa na smaczny obiad. Wszędzie towarzyszą nam lekarze pracujący na danym terenie. To bardzo, bardzo miłe.
Starachowice – Zwiedzamy Muzeum Techniki i Przyrody. Zniszczone zakłady przemysłowe i huta przekształcone są w muzeum. Oglądamy modele samochodów STAR w nieistniejącej już fabryce, w tym replikę Papamobile Jana Pawła II do Polski
Muzeum Przyrody
Paleontologia i geologia Ziemi Radomskiej. Wystawa prezentuje przeszłość geologiczną i najważniejsze odkrycia paleontologiczne z tego obszaru między innymi bogatą kolekcję amonitów, jeżowców, szczęki zwierząt, ciosy i zęby trzonowe mamuta, wydobyte w trakcie kopania fundamentów radomskiej Fabryki Broni w 1923 roku.
Wąchock
Opactwo cystersów ufundowane przez biskupa Krakowskiego w 1179 roku. Opactwo jest miejscem modlitwy i pracy zakonników. Jest też wspaniałym pomnikiem kultury i historii. Jest najlepiej zachowaną świątynią romańską w Polsce i zabytkiem klasy europejskiej.
Wieczorem uroczysta kolacja z licznymi, zaproszonymi gośćmi między innymi – Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski, rektor seminarium ks. dr Jarosław Wojtkun, prezes ORL – w Warszawie dr Andrzej Sawoni, profesor Henryk Wierzbicki IPN. Niespodzianką był piękny koncert akordeonowy muzyki klasycznej w wykonaniu trzech chłopców Szkoły Muzycznej, stypendystów Ministerstwa Kultury.

NIEDZIELA

Msza święta koncelebrowana w Wyższy Seminarium Duchownym w Radomiu z kazaniem rektora seminarium. Oprawę muzyczną zapewnił chór założony przez lekarza, vice przewodniczącego Oddziału Ziemi Radomskiej, była to piękna nasza wspólna modlitwa.
O godz. 10.30 rozpoczęła się sesja naukowa „Lekarze słudzy i strażnicy życia. Godność człowieka w służbie zdrowia”. Na wstępie głos zabrała Pani dr Wanda Terlecka – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Wykładowcy sesji:

Dr hab. n med. Stanisław Góźdż – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach
Ks. dr Jarosław Wojtkun – rektor WSD w Radomiu
Dr Andrzej Sawonii – preses ORL w Warszawie
Tematem przewodnim była etyka w naszym zawodzie, służebność fizyczna i psychiczna chorym.
Po wykładach spacer z historią w Muzeum Wsi Radomskiej. W tym samym czasie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego. Po obiedzie w Ośrodku „Emaus” – powrót do domu.

GALERIA: Spotkanie integracyjne KSLP – Radom 09 – 11 06 2017r